S.P.Q.R.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
S.P.Q.R.

Biggest Age of Conan Romanian Guild - Fury server
 
HomeHome  Portal S.P.Q.R.Portal S.P.Q.R.  Latest imagesLatest images  SearchSearch  RegisterRegister  Log in  

 

 REGULILE GHILDEI

Go down 
+9
Masakan
Darkskull
bethrazel
BellCross
Majester
Tex
MONCO
Bladeus
Tartaros
13 posters
Go to page : 1, 2  Next
AuthorMessage
Tartaros
GM



Number of posts : 287
Age : 54
Location : Suceava
Registration date : 2008-04-21

Ingame Character
Name: tartaros
Class: necromancer
Race: stygian

REGULILE GHILDEI Empty
PostSubject: REGULILE GHILDEI   REGULILE GHILDEI EmptyWed Jul 09, 2008 1:32 am

Avand in vedere ca unii dintre noi NU INTELEG sau NU VOR SA INTELEAGA ca o guilda trebuie sa aiba reguli clare o sa le postez aici:
1. Toti cei ce au lvl +70 isi vor aloca 20% din timpul petrecut in jok pentru resursele necesare guildei (nu ne intereseaza modul in care le faceti rost ori le cumparati ori mergeti la gatering) dar fiecare trebuie sa aduce in jur de 100 din resursele necesare / zi.
2. Nimeni nu are ce comenta la cerintele ofiterilor din ghilda (noi nu cerem NIMIC pt NOI) atata vreme cat acestia au cerinte in interesul ghildei
3. S.P.Q.R. are o strategie si anume : a.) cresterea caracterelor b.) upgradarea ghildei c.) raid boss pt iteme d.) pvp .Acestea se fak in functie de gradul de dezvoltare al ghildei,de aceea trebuie urmata o strategie foarte stricta in ceea ce priveste punctele a,b,c,d.
4. VENTRILO .... cei logati in jok va trebui sa se logheze si pe ventrilo
5. Aceste reguli SUNT OBLIGATORII cine le incalca va primi avertisment verbal apoi kick din ghilda.
Back to top Go down
Bladeus
Champ
Champ
Bladeus


Number of posts : 255
Age : 41
Location : Malta-Tel:+35699492880
Registration date : 2008-05-30

Ingame Character
Name: Bladeus
Class: Barbar BETIV
Race: Cimmerian

REGULILE GHILDEI Empty
PostSubject: Re: REGULILE GHILDEI   REGULILE GHILDEI EmptyWed Jul 09, 2008 5:32 am

"1. Toti cei ce au lvl +70 isi vor aloca 20% din timpul petrecut in jok pentru resursele necesare guildei (nu ne intereseaza modul in care le faceti rost ori le cumparati ori mergeti la gatering) dar fiecare trebuie sa aduce in jur de 100 din resursele necesare / zi."

100 de resurse inseamna mult prea mult timp petrecut. asta ar insemna sa joc dublu decat joc acum si asta doar pentru ca sa strang resurse.

Nu pun la socoteala ca o sa mai im trebuiasca si timp pentru ca sa mai levelez si eu.
Back to top Go down
MONCO
Dentist
MONCO


Number of posts : 114
Age : 44
Location : vaslui
Registration date : 2008-06-02

Ingame Character
Name: MONCO
Class: SALBATIC
Race: CAUCAZIAN

REGULILE GHILDEI Empty
PostSubject: Re: REGULILE GHILDEI   REGULILE GHILDEI EmptyWed Jul 09, 2008 8:53 am

Comunistii de azi....dictatorii de maine
Tralala la la la Ceausescu S P Q R
Very Happy

Din pacate are dreptate cu putina organizare se face treaba daca nu o luam acum cat suntem la inceput se alege prafu de ghilda si de tot sunt de acord cu tartaros
Back to top Go down
Tex
Officer
Tex


Number of posts : 178
Age : 42
Location : Bucuresti
Registration date : 2008-04-21

Ingame Character
Name: Judah
Class: Demonologist
Race: Stygian

REGULILE GHILDEI Empty
PostSubject: Re: REGULILE GHILDEI   REGULILE GHILDEI EmptyWed Jul 09, 2008 9:44 am

Va spun din experienta.
Organizarea duce la evolutie.
Lasati mandria de-o parte si o sa fie bine.

Tartaros nu se chinuie pentru el
Back to top Go down
Majester
Officer



Number of posts : 117
Age : 44
Location : Bucuresti
Registration date : 2008-05-31

Ingame Character
Name: Bulanje
Class: Elevu Barbarului BETIV
Race: Cimmerian

REGULILE GHILDEI Empty
PostSubject: Re: REGULILE GHILDEI   REGULILE GHILDEI EmptyWed Jul 09, 2008 9:50 am

Si eu muncesc 9 ore pe zi si tot imi fac timp sa joc cel putin 4-5 ore pe zi. Cu toate ca e greu ma bag, ca daca ar fi usor toti fraieri ar face.
Back to top Go down
BellCross
noob
noob



Number of posts : 24
Age : 36
Location : Bucuresti
Registration date : 2008-05-10

Ingame Character
Name: BellCross
Class: Assasin
Race: 0727842948

REGULILE GHILDEI Empty
PostSubject: Re: REGULILE GHILDEI   REGULILE GHILDEI EmptyWed Jul 09, 2008 9:57 am

Cum zicea Texu mai intai tragem si dupa ne relaxam.. Nu asa si in viata?? Mai intai te duci la munca si dupa te relaxezi cand iti vine salariul?? Asta inseamna totusi ca poti sa faci si ceea ce vrei tu.... de exemplu ieri ma saturasem de lvl si mam dus la gathering si am avut norocul sa gasesc toate nodurile de resurse de 70-100%.. Am adunat vreo ora pe acolo si mam dus la culcare... Nimeni nu cere sa stai online 12 ore pe zi ca totusi suntem peste 20 de ani si asta implica faptul ca muncim....
Back to top Go down
bethrazel
Expert
Expert
bethrazel


Number of posts : 202
Age : 42
Location : bucuresti
Registration date : 2008-06-09

Ingame Character
Name: Bethrazel
Class: Bear Shaman
Race: Cimmerian

REGULILE GHILDEI Empty
PostSubject: Re: REGULILE GHILDEI   REGULILE GHILDEI EmptyWed Jul 09, 2008 10:53 am

In principiu salut ideea, dar nu pot fi in totalitate pentru... eu joc cam 3 ore pe zi in cursul saptamanii ca nu pot mai mult... zic ca mai intai ar fi bine ca cei sub 80 sa faca lvl si abia dupa sa se apuce sa stranga resurse... pana la 80 putem ajuta guilda cu banii facuti din questuri...
Back to top Go down
Tex
Officer
Tex


Number of posts : 178
Age : 42
Location : Bucuresti
Registration date : 2008-04-21

Ingame Character
Name: Judah
Class: Demonologist
Race: Stygian

REGULILE GHILDEI Empty
PostSubject: Re: REGULILE GHILDEI   REGULILE GHILDEI EmptyWed Jul 09, 2008 11:19 am

or sa implementeze bufele cladirilor.
Acele bufe le vor primi toti membrii ghildei. O sa fie un rezultat vizibil mai in colo.
Back to top Go down
Darkskull
curios
curios
Darkskull


Number of posts : 67
Age : 43
Location : Bucuresti
Registration date : 2008-05-22

Ingame Character
Name: Darkskull
Class: Barbarian
Race: Cimmerian

REGULILE GHILDEI Empty
PostSubject: Re: REGULILE GHILDEI   REGULILE GHILDEI EmptyWed Jul 09, 2008 11:19 am

bethrazel wrote:
In principiu salut ideea, dar nu pot fi in totalitate pentru... eu joc cam 3 ore pe zi in cursul saptamanii ca nu pot mai mult... zic ca mai intai ar fi bine sa cei sub 80 sa faca lvl si abia dupa sa se apuce sa stranga resurse... pana la 80 putem ajuta guilda cu banii facuti din questuri...

good point, din nefericire eu nu am nici macar luxul asta, muncesc in medie cam 12 ore pe zi, iar timpul de joc mil aloc in weekend si mai nou nici macar atat in cauza placi video, 20% dintr-un weekend inseamna cam mult, dar trebuie sa ne gandim ca nu jucam wow unde resursele guildei sunt folosite ptr tradeskilurile membrilor si doar atat, Conan e putin mai complex ai mi se pare grozav sa avem orasul nostru dar necesita multe resurse si daca planificam sa jucam cativa ani nu mi se pare enorm sa sacrificam cateva luni ptr guilda, nu vom da bani sau resurse ptr cativa indivizi din guilda ci pentru a investi in viitorul guildei, este un joc in care chiar conteaza participarea membrilor si sacrificiile chiar le putem vedea, asa ca bafta si haideti sa facem ceva impreuna care merita laude (bineinteles nu ca in viata noastra de zi cu zi unde organizare inseamna debandada certuri si stres Neutral )

p.s. : Romania Victo !!! and shit pirat
Back to top Go down
Masakan
curios
curios



Number of posts : 57
Age : 42
Location : Timisoara
Registration date : 2008-05-12

Ingame Character
Name: Masakan
Class: Barbarian
Race: Aquilonian

REGULILE GHILDEI Empty
PostSubject: Re: REGULILE GHILDEI   REGULILE GHILDEI EmptyWed Jul 09, 2008 11:29 am

100 resurse pe zi m-i se pare chiar usor de strans(teleport in guild city si gasesti minele destul de pline) sau cumparat, asa ca cei care se plang, ar fi bine sa se gandeasca de 2 ori inainte sa o faca. Plus ca, a nu se uita, jocul intr-o guilda presupune si sacrificii ca sa ai beneficii.

ps: cred ca subiectul asta ar merita sa fie alaturi de celelalte capitole(Recrutare, Brainstorming, samd) si nu se fie gasit doar ca un topic normal in cadrul Brainstorming
Back to top Go down
bethrazel
Expert
Expert
bethrazel


Number of posts : 202
Age : 42
Location : bucuresti
Registration date : 2008-06-09

Ingame Character
Name: Bethrazel
Class: Bear Shaman
Race: Cimmerian

REGULILE GHILDEI Empty
PostSubject: Re: REGULILE GHILDEI   REGULILE GHILDEI EmptyWed Jul 09, 2008 11:42 am

nu vad de ce sa le cumpar, cat timp pot sa pun banii in contul guildei... e un pic mai greu de strans gold decat resurse, am zis ca sunt pentru a strange resurse dar la lvl 80 si nu la 70+, sa ne uitam pe lista de donatii de gold si o sa vedeti ca sunt destui sub lvl 80 care au pus mai multi golzi acolo decat cei de 80... plus la ce bun un orash de tier 3 cu tot pe care nu-l putem apara pentru ca suntem lvl mult mai mic. Consider ca orasul trebuie sa reflecte lvl-ul guildei...oricum daca decizia ramane sa strangem resurse o sa ma apuc bucuros sa le strang... ca o alta idee ar trebui sa impuneti o anumita suma de gold functie de lvl-ul caracterului..adica la lvl 50 sa ai donat un gold ..la 70 sa ai donati 6-8 si tot asa...
Back to top Go down
Tartaros
GM



Number of posts : 287
Age : 54
Location : Suceava
Registration date : 2008-04-21

Ingame Character
Name: tartaros
Class: necromancer
Race: stygian

REGULILE GHILDEI Empty
PostSubject: Re: REGULILE GHILDEI   REGULILE GHILDEI EmptyWed Jul 09, 2008 12:28 pm

bethrazel wrote:
In principiu salut ideea, dar nu pot fi in totalitate pentru... eu joc cam 3 ore pe zi in cursul saptamanii ca nu pot mai mult... zic ca mai intai ar fi bine ca cei sub 80 sa faca lvl si abia dupa sa se apuce sa stranga resurse... pana la 80 putem ajuta guilda cu banii facuti din questuri...
Frate OK......3 ore = 180 minute ......iti cer doar 26 de minute .....OK hai 20 ....pt ghilda.E asa mult????
Back to top Go down
bethrazel
Expert
Expert
bethrazel


Number of posts : 202
Age : 42
Location : bucuresti
Registration date : 2008-06-09

Ingame Character
Name: Bethrazel
Class: Bear Shaman
Race: Cimmerian

REGULILE GHILDEI Empty
PostSubject: Re: REGULILE GHILDEI   REGULILE GHILDEI EmptyWed Jul 09, 2008 12:38 pm

Am zis ca eu nu am nici o problema cu chestia asta... daca ziceti ca e ok sunt pentru... nu te enerva si nici nu ma lua pe sus ca nu-mi place, nici una nici alta... acum 20 de minute nu sunt problema dar questurile sunt in kenshasa iar gatheringu e in potain, cam e ceva de mers dintr-o parte in alta si inseamna ca in fiecare zi strang 30 de minute si 30 alerg pe harti...dar cred ca sunt destui de 80 care pot strange resurse, ramane totusi un subiect deschis pt forum, asta nu inseamna ca diseara nu o sa strang resursele.
Back to top Go down
eyechewer
noob
noob



Number of posts : 12
Age : 42
Location : cluj
Registration date : 2008-05-13

REGULILE GHILDEI Empty
PostSubject: Re: REGULILE GHILDEI   REGULILE GHILDEI EmptyWed Jul 09, 2008 12:40 pm

chestia cu 20% timp petrecut pt guilda e ok ca principiu, da f greu de aplicat si contorizat.

Ca sugestie, zic ca e mai bine sa punem taxa (aplicabila pt caractere de lvl 80). Ar trebui sa fie 2 taxe:
1. resurse +gold pt city,
2. ceva maintainance tax dupa ce e gata city-ul, o chestie relatic mica, sa aiba guilda rezerve pt echipament specific la raiduri, etc. e f important sa fie taxa rezonabila, deoarecfe ne gandim pe termen lung. degeaba pui 5g pe saptamana daca sunt greu de obtinut si necesita prea mult efort pt cineva care joaca 10-15h/sapt. Gasim o valoare care sa fie ok pt toata lumea, ca nu stim cat gold faci la normal play dupa ce fixeaza exploiturile. Sa zicem 2-3g la fiecare 2 sapt. (la 30 caractere 80 active si tinand cont ca nu o sa fie cheltuiti din ei o vreme, o sa se adune).

Taxele vor functiona cat timp toate inregistrarile sunt publice. Thread separat, incasat atat de la, pe data de. Cheltuit atat pentru, pe data de. Available atata. Daca nu-s publice, 100% o sa apara probleme. La o adica pot face eu o aplicatie banala pentru partea asta (desi un google spreadsheet ar fi de ajuns). Tot la capitolul asta ar ajuta imens daca am sti exact cat e in banca, si cat mai avem nevoie pt tier 2, 3, etc. Bun, suntem 20 de oameni sa zicem care strangem cate 100 iron. Dar de ce-l strangem daca guilda are nevoie doar de 1100 iron total? (de ex)


De ce nu zilnic obligatoriu (nimic, inclusiv resurse):
- oamenii nu se logheaza zilnic, ca atare ii pedepseste pe cei care intra mai des. intru sa ma joc 2h, clar nu am timp de farmat 100 iron si 100 granit (ca ex)
- ti se taie cheful de joc cand stii ca esti obligat la o anumita chestie in fiecare zi. da guilda, responsabilitate, group... da daca nu-ti intra nimeni in joc n-ai castigat nimic. pe de alta parte, daca stii ca ai cota pe saptamana sau doua saptamani e altceva. intru fac ce am chef, si gasesc eu o zi in care sa fac si community service.

cu cat ii obligi pe oameni mai mult si mai des, cu atata o sa fie mai putini atrasi de joc si de guilda. in loc sa le ceri 100 resurse pe zi, cere-le 200 pe saptamana, si 1. everyone will be happier si o sa intre mai relaxat in joc/guilda. 2. la sf saptamanii oricum ai toate materialele pt keep (throwing numbers around, 200x20 = 4000, adica 40 stacks, in 2 sapt ramai fara loc in guild bank)

De ce nu saptamanal (discutabil, depinde de taxa)
- perioada de vara, vacanta, concedii, etc, lumea sta destul de mult de mult plecata;
- prinzi o saptamana ocupata la lucru, ti-e si naspa sa te gandesti ca cele 3-4h care le joci in weekend trebuie sa le petreci farmand gold sau alte chestii. Recrutarea initiala zicea ca e o guilda casual play, nu hardcore 8h/zi. Ca atare daca cineva lipseste cateva zile, pleaca pe weekend, etc, ar trebui sa nu cauzeze probleme.

De ce bisaptamanal
- e o perioada suficient de lunga pt oricine joaca jocul sa apuce sa adune resursele pentru taxa. adica daca nu ai postat undeva ca esti prin Caraibe 2 sapt, si lumea te vede online, in 2 sapt si stand in cap tot aduni 2-3g, indiferent de problemele de la lucru.
- iti ofera niste flexibilitate pentru cand sa te ocupi de community service si cand de fun.

Sincer, daca vin stresat de la lucru si unul sau altul imi cere ca in seara aia neaparat sa fac o anumita chestie pt guilda (de ex sa farmez o resursa), o sa fie naspa, si 80% din cazuri o sa fac tot ce am eu de gand sa fac sa ma relaxez. Nu o sa conteze pe moment guilda, ci faptul ca x-lescu imi dicteaza mie ce sa fac cu timpul liber (putinul care e) si automat toti nervii de pe ziua respectiva ajung in joc. Da guilda, da grup, da organizare, dar trebuie sa oferim oamenilor o anumita flexibilitate. Ai de trimis o taxa, te priveste cand cum, ai destul timp sa nu te afecteze 2-3 zile de program ocupat sau zile naspa (more about this si de situatii gen Biro in postul urmator, ca-s f ocupat la lucru Razz).
Back to top Go down
Tex
Officer
Tex


Number of posts : 178
Age : 42
Location : Bucuresti
Registration date : 2008-04-21

Ingame Character
Name: Judah
Class: Demonologist
Race: Stygian

REGULILE GHILDEI Empty
PostSubject: Re: REGULILE GHILDEI   REGULILE GHILDEI EmptyWed Jul 09, 2008 12:40 pm

Scopul scuza mijloacele.

NU va mai legati de exprimare.
Back to top Go down
MONCO
Dentist
MONCO


Number of posts : 114
Age : 44
Location : vaslui
Registration date : 2008-06-02

Ingame Character
Name: MONCO
Class: SALBATIC
Race: CAUCAZIAN

REGULILE GHILDEI Empty
PostSubject: Re: REGULILE GHILDEI   REGULILE GHILDEI EmptyWed Jul 09, 2008 12:54 pm

Ba sa fie clar pana la 80un scaiete nu strang Smile apoi o sa vedetzi voi veveritza de Monco ce treaba face
Back to top Go down
eyechewer
noob
noob



Number of posts : 12
Age : 42
Location : cluj
Registration date : 2008-05-13

REGULILE GHILDEI Empty
PostSubject: Re: REGULILE GHILDEI   REGULILE GHILDEI EmptyWed Jul 09, 2008 12:56 pm

Comunicare
Inteleg ce vor cei de pe Ventrilo, si inteleg/laud initiativa lui Tartaros, DAR situatia putea fi rezolvata mult mai elegant.

1. Nicaieri pe forumuri nu s-a pus un deadline pt guild city, nu s-a specificat clar, atat mai avem nevoie pt tier 2 (pls add).
2. Nicaieri pe forumuri nu au fost reguli de cine/cat trebuie sa aduca ca resurse, ce inseamna guilda pt noi, care-s avantajele si obligatiile. Va asteptati ca oamenii sa stie si sa inteleaga ce-ati facut voi in Lineage sau alte mmo-uri (si asta fara sa le explicati in prealabil).
3. Eu nu stiam de ex ca Tartaros are ceva rol de decizie in firma. Really. Stiam de Razvan, si de inca 1-2 pe care veci nu-i vad in joc, atat. Chestiile astea ar trebui sa fie clarificate. Daca ma ia cineva la bani marunti pe Ventrilo ar trebui sa stiu cine e si ce vrea de la mine (pls post undeva cine ce hram poarta).
4. Tartaros, no offense, dar esti foarte abraziv, chiar agresiv uneori. Multi par sa te cunoasca/sa fie obisnuiti, dar cei noi nu sunt. Da initiativa, da organizare, dar nu la partea de comunicare, tone it down a little. In cele din urma, ce-i tine pe oameni in joc e comunitatea si prietenii alaturi de care au X si Y achievments. Nu o sa stea oamenii daca nu le place atmosfera, indiferent de rezultate. Pe de alta parte, nici fara rezultate nu o sa stea, trebuie gasit un echilibru.

1-4 + altele, faza cu Biro (desi-s ok ca trebuia facut ceva) mi s-a parut un pic deplasata. Adica daca as fi fost eu in locul lui (si daca voi fi vreodata in exact situatia aia) si eu mi-as fi bagat picioarele si as fi plecat. Clar. Din pct meu de vedere, ceva tip pe care nu-l cunosc si de care nu stiu ca ar fi in 'conducere', intra pe ventrilo in ziua respectiva, creaza o regula noua care n-a fost acceptata/discutata/prezentata celorlaltora, apoi in acceasi zi imi impune sa urmez regula respectiva as pleca eu, n-as astepta kick.

Am fost intr-o guilda mare si mixta ca nationalitate si foarte multe probleme au aparut si au dus la kickuri sau s-au rezolvat f frumos depinzand de modul in care a fost problema, modul in care-i prezinti celuilalt situatia. Am pierdut asa MT full epic (pe vremea cand multa lume era in blues) pe simplul motiv ca a intrat o data mai stresat, si ceva ofiter a insistat sa-si impuna punctul de vedere (situatia era irelevanta pana la urma). In cele din urma, playerii sunt cei mai importanti la jocul asta, si situatia trebuie prezentata in asa fel incat toata lumea sa o inteleaga. Cei care nu stiu, sa aiba de unde o invata
Back to top Go down
eyechewer
noob
noob



Number of posts : 12
Age : 42
Location : cluj
Registration date : 2008-05-13

REGULILE GHILDEI Empty
PostSubject: Re: REGULILE GHILDEI   REGULILE GHILDEI EmptyWed Jul 09, 2008 12:58 pm

Tex wrote:
Scopul scuza mijloacele.

NU va mai legati de exprimare.


Asta e o prostie de t-shirt wisdom. Daca cineva vine si urla la mine, indiferent ce vrea, imi bag picioarele si la revedere. Daca-mi zice frumos ce vrea si de ce, sanse extrem de mari sa-i fac pe plac
Back to top Go down
eyechewer
noob
noob



Number of posts : 12
Age : 42
Location : cluj
Registration date : 2008-05-13

REGULILE GHILDEI Empty
PostSubject: Re: REGULILE GHILDEI   REGULILE GHILDEI EmptyWed Jul 09, 2008 1:04 pm

Organizare

Face-ti curatenie pe forums pls. Brainstorming doesn't cut it. Pls forum de Chat, unde sa intre lumea cu bancuri poze, alte prostii, forum de Tips and tricks - crafting, feat builds, gathering, Guild Organization/Rules - care-s regulile, care-i structura ierarhica, etc. Deocamdata forumul e a mess, si nu e folosit. Din punctul meu de vedere, deocamdata e mult mai putin important ca lumea sa aiba ventrilo, si infinit mai important sa citeasca guild forum. Dar ca sa faca asta, trebuie sa fie organizat cum trebuie.

Faceti pls ordine pe forumul de recrutari, nu stiu daca permite, dar faceti un sticky cu cine suntem, ce vrem, care-s regulile generale (dupa ce le definim), si alte info relevante: in romana SI in engleza (daca ajungem sa recruta si alte natii).
Back to top Go down
Tex
Officer
Tex


Number of posts : 178
Age : 42
Location : Bucuresti
Registration date : 2008-04-21

Ingame Character
Name: Judah
Class: Demonologist
Race: Stygian

REGULILE GHILDEI Empty
PostSubject: Re: REGULILE GHILDEI   REGULILE GHILDEI EmptyWed Jul 09, 2008 1:07 pm

eyechewer wrote:
chestia cu 20% timp petrecut pt guilda e ok ca principiu, da f greu de aplicat si contorizat.

Ca sugestie, zic ca e mai bine sa punem taxa (aplicabila pt caractere de lvl 80). Ar trebui sa fie 2 taxe:
1. resurse +gold pt city,
2. ceva maintainance tax dupa ce e gata city-ul, o chestie relatic mica, sa aiba guilda rezerve pt echipament specific la raiduri, etc. e f important sa fie taxa rezonabila, deoarecfe ne gandim pe termen lung. degeaba pui 5g pe saptamana daca sunt greu de obtinut si necesita prea mult efort pt cineva care joaca 10-15h/sapt. Gasim o valoare care sa fie ok pt toata lumea, ca nu stim cat gold faci la normal play dupa ce fixeaza exploiturile. Sa zicem 2-3g la fiecare 2 sapt. (la 30 caractere 80 active si tinand cont ca nu o sa fie cheltuiti din ei o vreme, o sa se adune).

Taxele vor functiona cat timp toate inregistrarile sunt publice. Thread separat, incasat atat de la, pe data de. Cheltuit atat pentru, pe data de. Available atata. Daca nu-s publice, 100% o sa apara probleme. La o adica pot face eu o aplicatie banala pentru partea asta (desi un google spreadsheet ar fi de ajuns). Tot la capitolul asta ar ajuta imens daca am sti exact cat e in banca, si cat mai avem nevoie pt tier 2, 3, etc. Bun, suntem 20 de oameni sa zicem care strangem cate 100 iron. Dar de ce-l strangem daca guilda are nevoie doar de 1100 iron total? (de ex)


De ce nu zilnic obligatoriu (nimic, inclusiv resurse):
- oamenii nu se logheaza zilnic, ca atare ii pedepseste pe cei care intra mai des. intru sa ma joc 2h, clar nu am timp de farmat 100 iron si 100 granit (ca ex)
- ti se taie cheful de joc cand stii ca esti obligat la o anumita chestie in fiecare zi. da guilda, responsabilitate, group... da daca nu-ti intra nimeni in joc n-ai castigat nimic. pe de alta parte, daca stii ca ai cota pe saptamana sau doua saptamani e altceva. intru fac ce am chef, si gasesc eu o zi in care sa fac si community service.

cu cat ii obligi pe oameni mai mult si mai des, cu atata o sa fie mai putini atrasi de joc si de guilda. in loc sa le ceri 100 resurse pe zi, cere-le 200 pe saptamana, si 1. everyone will be happier si o sa intre mai relaxat in joc/guilda. 2. la sf saptamanii oricum ai toate materialele pt keep (throwing numbers around, 200x20 = 4000, adica 40 stacks, in 2 sapt ramai fara loc in guild bank)

De ce nu saptamanal (discutabil, depinde de taxa)
- perioada de vara, vacanta, concedii, etc, lumea sta destul de mult de mult plecata;
- prinzi o saptamana ocupata la lucru, ti-e si naspa sa te gandesti ca cele 3-4h care le joci in weekend trebuie sa le petreci farmand gold sau alte chestii. Recrutarea initiala zicea ca e o guilda casual play, nu hardcore 8h/zi. Ca atare daca cineva lipseste cateva zile, pleaca pe weekend, etc, ar trebui sa nu cauzeze probleme.

De ce bisaptamanal
- e o perioada suficient de lunga pt oricine joaca jocul sa apuce sa adune resursele pentru taxa. adica daca nu ai postat undeva ca esti prin Caraibe 2 sapt, si lumea te vede online, in 2 sapt si stand in cap tot aduni 2-3g, indiferent de problemele de la lucru.
- iti ofera niste flexibilitate pentru cand sa te ocupi de community service si cand de fun.

Sincer, daca vin stresat de la lucru si unul sau altul imi cere ca in seara aia neaparat sa fac o anumita chestie pt guilda (de ex sa farmez o resursa), o sa fie naspa, si 80% din cazuri o sa fac tot ce am eu de gand sa fac sa ma relaxez. Nu o sa conteze pe moment guilda, ci faptul ca x-lescu imi dicteaza mie ce sa fac cu timpul liber (putinul care e) si automat toti nervii de pe ziua respectiva ajung in joc. Da guilda, da grup, da organizare, dar trebuie sa oferim oamenilor o anumita flexibilitate. Ai de trimis o taxa, te priveste cand cum, ai destul timp sa nu te afecteze 2-3 zile de program ocupat sau zile naspa (more about this si de situatii gen Biro in postul urmator, ca-s f ocupat la lucru Razz).

Suna foarte logic ce spui si te sustin.
O problema care inca mi se pare greu de rezolvat, este evidenta banilor/resurselor.
Tabelul de care tu spui... trebuie tinut la zii de cineva care are timp, rabdare si vrea sa faca ceva folositor. (indicat celor care sunt la munca si n-au ce face)

Un lucru pot sa va zic sigur:
Tartoru o sa moara de gat cu oricine nu-l asculta.
Este unpic mai extremist dar genul acesta de comportament ridica volumul de munca si randamentul ghildei foarte mult si foarte bine.
Dezavantajul deciziilor si moului in care pune problema duce intr-adevar diminuarea placerii jucatorului de a se simti liber (mai ales celor de varsta mica, d-ai asi am pus limita 22 de ani Wink ).
Dar aceasta placere se va materializa mai tarziu in mandrie de a face parte dintr-o echipa buna.
Placerea asta este mult mai mare decat cea de a sta singur si de a te bucura singur cat de bun esti la un anumit lucru.

Faci parte dintr-o echipa puternica si unde te duci lumea te va recunoaste si respecta (nu radeti ca-i adevarat).

Inca un lucru vrea-u sa-l subliniez si termin (promit Very Happy ):
Tartoru nu duce lipsa de atentie si nu este deloc o persoana slaba care vrea sa se afirme in ceva. Omul are un statut social foarte ok, este "sef" la firma lui.
El nu se hraneste cu bucuria de a va face sa il urmati. Pur si simplu asa joaca. Organizator
Back to top Go down
Tex
Officer
Tex


Number of posts : 178
Age : 42
Location : Bucuresti
Registration date : 2008-04-21

Ingame Character
Name: Judah
Class: Demonologist
Race: Stygian

REGULILE GHILDEI Empty
PostSubject: Re: REGULILE GHILDEI   REGULILE GHILDEI EmptyWed Jul 09, 2008 1:10 pm

eyechewer wrote:
Tex wrote:
Scopul scuza mijloacele.

NU va mai legati de exprimare.


Asta e o prostie de t-shirt wisdom. Daca cineva vine si urla la mine, indiferent ce vrea, imi bag picioarele si la revedere. Daca-mi zice frumos ce vrea si de ce, sanse extrem de mari sa-i fac pe plac

Fi baiat istet. Poate omul ala are probleme mult mai mari decat a ta in momentul acela. Poate a avut o zii nasoala la munca etc.

p.s. te fac moderator?
Back to top Go down
Nebiru
Expert
Expert
Nebiru


Number of posts : 246
Age : 34
Location : Bucuresti
Registration date : 2008-06-04

Ingame Character
Name: Nebiru
Class: Necromancer
Race: Stygian

REGULILE GHILDEI Empty
PostSubject: Re: REGULILE GHILDEI   REGULILE GHILDEI EmptyWed Jul 09, 2008 1:15 pm

eyechewer wrote:
Tex wrote:
Scopul scuza mijloacele.

NU va mai legati de exprimare.


Asta e o prostie de t-shirt wisdom. Daca cineva vine si urla la mine, indiferent ce vrea, imi bag picioarele si la revedere. Daca-mi zice frumos ce vrea si de ce, sanse extrem de mari sa-i fac pe plac

Acum trebuie sa intelegem si oamenii colerici ... lol!
Tinand cont de faptul ca daca nu exista unul mai impunator in guilda , toti vor face ce vor , probabil cunostii situatii de genu (pur Romanesti) si din viata reala , cand daca iti exprimi ideile/cerintele cu frumosul esti luat peste picior si nimeni nu face nimic.

PS : Tartaros nu a devenit coleric cand i-a spus prima oara sa faca gathering , nici a 2-a oara , dar deja a 3-a oara parca l-a calcat pe coiu drept ...(ce mi se pare foarte normal , nu il pup in cur pe Tartaros , dar din punctul meu de vedere a avut dreptate)
Back to top Go down
eyechewer
noob
noob



Number of posts : 12
Age : 42
Location : cluj
Registration date : 2008-05-13

REGULILE GHILDEI Empty
PostSubject: Re: REGULILE GHILDEI   REGULILE GHILDEI EmptyWed Jul 09, 2008 1:17 pm

Cu taxa nu stiu daca ar fi asa mare problema. Punem o regula ca taxele se trimit sambata de ex, si cine tine evidenta intra sambata seara/duminica/luni, verifica toate mailurile, ia banii, si-i trece pe lista. dureaza probabil vreo jumatate de ora toata treaba.

Nu ma fa moderator, ca si eu am momente cand ma infoc, trebuie cineva mai echilibrat Razz
Back to top Go down
eyechewer
noob
noob



Number of posts : 12
Age : 42
Location : cluj
Registration date : 2008-05-13

REGULILE GHILDEI Empty
PostSubject: Re: REGULILE GHILDEI   REGULILE GHILDEI EmptyWed Jul 09, 2008 1:49 pm

Avantajele forumului fata de Ventrilo (evident Ventrilo ramane pt raids, groups, chat, etc, dar ar trebui accentuata si folosirea forumului):

1. E scris. A avut loc o discutie despre reguli, au fost sugestii, le gasesti scrise.
2. Regulile. Oricine poate intra si sa citeasca regulile actualizate in 2 min, ai log sa vezi cand s-a logat ultima data, deci scapi de scuze ca n-am stiut, etc. Eventual facem regula cu accesarea forumului macar o data pe saptamana (pt regulile esentiale) - ppl will get hooked on it, o sa devina repede obicei, ca verificatul mailului
3. Poate fi accesat de la lucru!!! In fct de profilul jobului, foarte multa lume gaseste 2 min pe zi sa intre sa vada ce mai e nou. Trebuie doar promovat forumul si adaugat content relevant/util.
Back to top Go down
Tex
Officer
Tex


Number of posts : 178
Age : 42
Location : Bucuresti
Registration date : 2008-04-21

Ingame Character
Name: Judah
Class: Demonologist
Race: Stygian

REGULILE GHILDEI Empty
PostSubject: Re: REGULILE GHILDEI   REGULILE GHILDEI EmptyWed Jul 09, 2008 2:25 pm

Forumul nu le este la indemana.
Pentru multi este... complex.. sau nu stiu ce le este.
Nici-o data nu s-a putut pune accept pe forum (am mai incercat)
Back to top Go down
Sponsored content





REGULILE GHILDEI Empty
PostSubject: Re: REGULILE GHILDEI   REGULILE GHILDEI Empty

Back to top Go down
 
REGULILE GHILDEI
Back to top 
Page 1 of 2Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Regulile Ghildei cu privire la gatering
» OFITERII GHILDEI
» Calea / Stilul Ghildei.
» TRADE - intre membri ghildei

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
S.P.Q.R.  :: Romanian :: Brainstorming-
Jump to: