S.P.Q.R.

Biggest Age of Conan Romanian Guild - Fury server

HomeHome  Portal S.P.Q.R.Portal S.P.Q.R.  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log in  

Share | 

Funcom si eu

Go down 
AuthorMessage
Deceneu/Blestem
apprentice
apprentice

Number of posts : 43
Registration date : 2008-05-23

PostSubject: Funcom si eu   Sat Sep 06, 2008 10:07 am

Pe vreo 20 august am dat cancel la subscription la AoC(care a expirat pe 28.08) intrucat de pe la jumatea lunii am fost in concediu(si inca mai sunt 2 zile Smile ).

Alaltieri, sosind in tara dintr-un sejur, am decis sa reactivez subscriptia. Am incercat un credit card nou, de la alta banca, care nu a mers si funcom mi-a spus ca probabil banca blocheaza transferul si sa vb cu ei. A doua zi, decat sa stau sa vad la banca respectiva care este problema, am alimentat vechiul card care il folosisem pana acum( care este si visa electron despre care astia spun ca nu merge-dar merge). Ok, toate bune si frumoase cu exceptia faptului ca in incercarea disperata de a vedea, in ziua precedenta, care era problema cu contu meu de nu mergea cardu, am intrat la subscription history unde imi arata ca ultimele doua luni erau in "pending" si nu "aproved". Mi-am zis ca nu-i nimic, dar am intrat putin la banuieli.

Revenind la ziua de ieri, dupa alimentarea cardului cu vreo 20 de euroi, am dat din nou reactivate subscription, dar nimik, account still frozen. Am zis: what the fuck?! Ok, le dau mail la astia de la funcom din nou si asteptand raspunsul, ma uit la subscription history sa vad daca e inregistrata tranzactia pe care tocmai o facusem si stupoare: una din ultimele doua luni jucate, care apareau ca "pending" aparea acum cu verdele "aproved"!

Atunci am realizat ca astia nu ma taxasera pentru cele doua luni jucate(ma taxasera pt early access) si le-am dat mail iar. Mi-au raspuns ca mi-a fost aprobat sa joc lunile respective dar nu au colectat banii si au vazut asta decat cand sistemul lor a sters informatiile legate de cardul meu(probail cand am dat eu cancel subscrption). Revoltat ca mi-au luat banii pentru luna iunie si am cardu gol si nu pot juca, le-am dat mail si le-am zis numai de bine(dar fara injuraturi ci ca un client nemultumit si totusi politicos :p ) spunandu-le ca nu e vina mea ca nu mi-au luat ei banii cand trebuia, adica cum, eu ca sa joc o luna amarata din jocu asta trebuie acum sa platesc 45 de euro!? pentru ca nu si-au facut oamenii lor treaba.

Mi-au raspuns asta:
Hello,
Your payment details were caught by our fraud check system. While the
analyst team verified that it was in fact alright to bill you, your
account remained open and available for use. You weren't charged for
previous time used until now. It was not a system malfunction.

It was not a system malfunction.--adica e vina mea sau cum!? Le-am dat iar mail si le-am zis sa imi dea dreaqu banii inapoi si sa ma baneze ca ma doare undeva de jocu lor.

Dupa vreo jumate de zi mi-a raspuns alt GM(pana atunci numai unul anume se ocupase de problema mea)care mi-a spus ca e dispus sa imi treaca cu vederea ultima luna din cele doua pe care nu mi-au luat bani intrucat echipa lor a verificat "putin mai mult" plata mea---mie doua luni(si asta fiindca am dat eu cancel) nu mi se pare putin. Adica imi tin banii luati pt prima luna de joc, trec cu vederea luna a doua si daca vreau sa mai joc, mai platesc 15 euro pt luna urmatoare. Sau ca poate sa imi returneze banii luati pt prima luna(cei luati abia ieri adica) si sa imi inchida contu permanent(adica sa ma baneze). Mi-a placut cum a raspuns(fata de celalalt idiot de GM care zicea ca nu e vina lor ca nu m-au taxat cand trebuie) si i-am acceptat oferta de a plati doar una din cele doua luni in care nu am fost taxat.

Acum astept raspunsul lui.

Concluzia e ca eu puteam bine mersi sa joc pana la adanci batraneti si nu plateam nimic, ca nu cred ca imi mai verifica mie vreodata cineva contul Smile. Si nesimtitii vroiau sa ma taxeze instant 45 euro pt 3 luni cand era vina lor ca nu m-au taxat. Sa nu mai zic ca ei au optiunea aia de 41 euro subscriptia pt 3 luni, macar primul GM trebuia sa imi faca oferta aia, ca daca nu faceam nitel scandal ramaneam cu buza umflata.
Voi ce parere aveti?
Back to top Go down
View user profile
Deceneu/Blestem
apprentice
apprentice

PostSubject: Re: Funcom si eu   Sat Sep 06, 2008 10:10 am

errr...as putea sa jur ca am pus postul asta la sectiunea "Cafenea"...nu stiu cum de l-am pus la "recrutare"--mutati-l daca se poate
Back to top Go down
View user profile
MUMU
Guest

PostSubject: Re: Funcom si eu   Sat Sep 06, 2008 2:00 pm

offtopic geek
Back to top Go down
Bladeus
Champ
Champ

Number of posts : 255
Registration date : 2008-05-30

Ingame Character
Name: Bladeus
Class: Barbar BETIV
Race: Cimmerian

PostSubject: Re: Funcom si eu   Sat Sep 06, 2008 2:37 pm

Parerea mea ? Fun Kkt. Firma neexperimentata in mmo'uri . Eu am downlodat Anarchy ala si l-am jucat putin sa vad ce e de capul lor , si cam la vreo zi l-am sters.

Se apuca de 2 proiecte de jocuri cand maximul lor de programatori/designeri etc e in jur de vreo 50.

Lanseaza unul , dar nu pot sa faca un managment decent ca nu isi bat capul indeajuns.

Nu esti primu dece cu probleme din astea si stiu de pe alte forumuri ca lumea a plecat din joc din cauze din astea.
Back to top Go down
View user profile
kulok
Officer

Number of posts : 351
Registration date : 2008-05-13

Ingame Character
Name: Kulok
Class: Necromancer
Race: Stygian

PostSubject: Re: Funcom si eu   Sat Sep 06, 2008 11:22 pm

parerea mea este ca trebuia sa ramai roman si sa nu le zici nimica si sa joci moca:)

Peste 3-4 ani vedeai o datorie de 1000 euro=))
Back to top Go down
View user profile
Deceneu/Blestem
apprentice
apprentice

PostSubject: Re: Funcom si eu   Sat Sep 06, 2008 11:51 pm

pai ma nici io n-am stiut ca joc pe gratis ca altfel nu dadeam cancel subscription
Back to top Go down
View user profile
Nebiru
Expert
Expert

Number of posts : 246
Registration date : 2008-06-04

Ingame Character
Name: Nebiru
Class: Necromancer
Race: Stygian

PostSubject: Re: Funcom si eu   Sun Sep 07, 2008 9:45 am

Sincer asa ceva de genu am patit si eu ... acum astept pe piata prepaid cu care voi continua , nicidecum cu cc... Funcom sucks !!!
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: Funcom si eu   

Back to top Go down

Funcom si eu
Back to top 
Page 1 of 1